Jump to content
Wednesday 19 March 2025
Sign in to follow this  
twfrisk

Blindmutternit - materialval

Recommended Posts

Jag ska montera lite nya saker, hållare och liknande, i en aluminiumbåt. Tänkte använda blinmutternit och rostfri maskingängad skruv. 

 

Blindmutternitar verkar finnas i tre material: stål, aluminium och rostfritt. Lutar åt att använda rostfria diton, av hållfasthetsskäl, snare än aluminium. Men det är kanske dumt ur korrosionssynpunkt?

 

Båten ligger på ostkusten och det är invändigt montage som avses. 

 

Tankar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De blindnitar som brukar användas till beslag på aluminiummaster är tillverkade av ett material som heter Monel. Det är en "rostfrivariant" som rekommenderas för användning till aluminium.

Om det finns blindmutternitar i Monel känner jag inte till, har bara använt vanliga blindnitar.

Helst ska du isolera nitstället med en pasta som heter TefGel. Den är svindyr men finns i små förpackningar och skyddar mot korrosion/galvaniska skador i nitpunkten.

Vad är det för material i det du ska skruva fast? Om det är metalliskt så ska du isolera under plattorna med en tunn isolator (plastskiva) så att du inte får korrosion/galvaniskt element under plattorna. Även om det är inomhus så blir det fuktigt och saltet riskerar alltid att tränga in när vattendimman yr i luften.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...