Jump to content
Tuesday 13 May 2025
Pl59

Yamaha 30hk

Recommended Posts

Hej!

 

Köpte en båt för ett tag sedan där en Yamaha 30hk styrpulpet hängde med. 
 

Var ute och testade motorn en gång och startade då utan några större problem. Var idag ute igen och fiskade och funkade då kanon under större delen av dagen. Var en del start och stopp utan problem.

 

Efter en längre lunchpaus var det dock helt tvärstopp. Elstarten orkade inte dra igång motorn och efter cirka 5-10 försök så fanns det ingen liv över huvudtaget. Kanske är värt att tilläggas att jag under färden påväg in till lunchstället reagerade på 2-3 lustiga ljud ifrån motorn men funderade inte mer kring det just då.
 

Undrar vad som kan vara felet? 
Är extremt okunnig kring både motorer och elektroniken runt om kring men uppskattar alla tips. 
 

Testade med nytt batteri så det är inte problemet. Det enda jag kan komma på är ifall någon kabel gett upp alternativt tändstiften? Hur felsöker jag isåfall vad som kan vara fel? 
 

Tacksam för alla tips. 

Mvh 

Pontus 
 


 

 

IMG_1130.jpeg

IMG_1131.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Då det inte blev bättre av test med annat batteri, så verkar det vara någon kabel som inte är ordentligt dragen i motorn. Har du känt efter på de kablarna som kommer från batteriet in i motorn, så att de inte glappar? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...