Kane 949 Postad 27 Juli , 2021 Upptäckte senast jag åkte mot Vaxholm från stan att sjömärket norr om Lördan hade "flyttat" på sig. Jag åker alltid norr om det men på plottern så blev spåret söder om det..... Någon som vet om det flyttat på sig? Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser
raol 2 177 Postad 27 Juli , 2021 Kanske mer troligt att din plotter hade en "dålig dag" i GPS-positioneringen just där, och att spåret hamnat på fel sida. Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser
Kane 949 Postad 27 Juli , 2021 2 timmar sedan skrev raol: Kanske mer troligt att din plotter hade en "dålig dag" i GPS-positioneringen just där, och att spåret hamnat på fel sida. Skall hålla lite koll på det. Det där var typ 40 meter fel. Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser
ABC 435 Postad 27 Juli , 2021 Tycker mer att det ser ut som 10-15 meter fel om man jämför med skalstrecket längst ner. Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser
raol 2 177 Postad 27 Juli , 2021 Har kollat mer i detalj nu. Om eniro har rätt position, så är märket "fel" i ditt sjökort. Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser
Kane 949 Postad 27 Juli , 2021 51 minuter sedan skrev ABC: Tycker mer att det ser ut som 10-15 meter fel om man jämför med skalstrecket längst ner. Nja, typ 30 m om man lägger in ett lika långt skalstreck. Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser
Kane 949 Postad 27 Juli , 2021 (redigerade) 32 minuter sedan skrev raol: Har kollat mer i detalj nu. Om eniro har rätt position, så är märket "fel" i ditt sjökort. La ihop bilderna och det skiljer en hel del, blåa pilen. Redigerad 27 Juli , 2021 av Kane Dela detta inlägg Länk till inlägg Dela på andra webbplatser