

Paijanen123
Medlemmar-
Content Count
66 -
Joined
-
Last visited
Community Reputation
4 NeutralAbout Paijanen123
-
Rank
Löjtnant
Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
-
okej så generellt sett är det inte något att hålla på med förstår jag.
-
Paijanen123 started following yamaha 4hk 2takt, växelhus, strypt motor/ 4hk och 6hk samma motor, Bärplan till forsbåt and and 2 others
-
man har ju hört en hel del att många motorer tex en 4hk är lika som en 6a bara att den är strypt.. så vilka motorer upp till 15 hk finns som "mindre" motor som är strypt? någon som vet om en Yamha 4ac (4hk 2takt 1992) är strypt?:)
-
har tänkt skaffa ett bärplan, https://paijanboats.com/sv/products/trimplatta någon som har byggt ett själv? hur svårt är det att bygga en själv som får båten att gå bra, vet inget hur stor den böra, hur högt den bör sitta etc. kanske blir mycket jobb med att få till det bra..? Jag hörde en som hade bärplan på båten även hade hydrofoils på motorn, är det nödvändigt eller räcker det med bärplanet? har funderat på att höja akterspegeln( så man kan köra något grundare), kan man mäta och räkna ut hur mycket man kan höja akterspegeln utan att få effektförlust, jag har kortriggat
-
Gjuta i glasfiber "gjuta över plywood skiva"
Paijanen123 replied to Kokkaffe's topic in Bygg & Renovera
hur gick det med bygget? -
ska nog ta och pröva med förlängare ändå
-
jo det är en forsbåt jag har, sitta längre fram med förlängare tycker jag känns riskabelt när man åker i strömmande vatten, riktig trimplan som bilden hade väl vart det bästa, blir farten lidande eller kanske tom något bättre?
-
kanske skulle pröva med hydrofoils, biltemas? känns lite tråkigt att borra hål bara. dock blir väl farten lidande?
-
vad för sorts plastlist är lämplig, limmas listen fast i skrovet?
-
hej säkert ganska vanlig fråga men har inte hittat nåt riktigt svar. har en roddbåt, tror den är 5m eller strax under, ganska säker att den ej är planande. sitter själv i båten och den gräver ner sig så pass mycket även på innersta och näst innersta vinkelhålet att det kommer in vatten över relingen i aktern. lägger jag ett par bildäck i fören så blir det lite bättre, den gräver inte ner sig lika mycket men farten blir ungefär lika. det är en 4 hk båtmotor och jag får den att göra 5,5 - 6 knop, som jag fattat det, så gör en ej planade båt lika många knop som båtens längd, alltså borde jag inte få den snabbare? tänkt testa med något tyngre i fören då den forfarande gräver rätt mycket, och så som jag får lov att ha riggvinkeln ser det lite skumt ut, kan hydrofoils eller något vara ett alternativ att prova? hade varit skönt att slippa ha tyngd i fören, med det kanske är ett måste tillägger att rorkultsförlängare inte är ett alternativ.
-
det var bara brytpinnen som gått i av i 3 delar så propellern hade kilat fast sig
-
hur mycket olja rekomenderas i en 90 talare, yamaha 2takt. tror det står 1procent i instruktionsboken, tror att den tidigare har körts på 2, har blivit rekomenderad både 1 och 2 procent av olika återförsäljare så hur skulle ni ha kört?
-
ska kolla lite nogrannare på propellern till veckan, tänkte om det kunde vara nåt special för att lossa:)
-
får inte av propellern efter jag tagit bort muttern, tror det sitter nån insats
-
tack för tips, hur är det tänkt att. få bort brickan på propellern som sitter bakom plastmuttern?
-
hej har lossat dom 2 skruvarna till växelhuset, så växelhuset går att få ner någon cm, sen är det stopp, är det bara att ta i eller sitter den fast nån mer stans? och hur får man loss propellern efter att man tagit bort saxpinne och plastmutter? vid oljebyte i växelhus kan man lägga ner motorn på sidan och fylla, då jag inte har någon pump?