Jump to content
Wednesday 14 January 2026

Los_capitanos

Medlemmar
  • Content Count

    272
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Los_capitanos

  1. Finns inte att få tag på i Sverige.......
  2. Tack alla för ert engagemang i frågan. (Bli inte arga nu) Eftersom jag har två duschar i båten utgick jag ifrån att det är samma utrustning i båda. Mycket riktigt det satt samma länspumnp OCH relä i den andra duschen. Låt oss för enkelhetens skulle kalla sakerna; Dusch A = Länspump A + Relä A Dusch B = Länspump B + Relä B Det var altså länspumpen i dusch A som inte funkade. Jag tog Relä B och tryckte in den i "dusch A" och vipps så gick pumpen igång. BRA!! Och nu till det konstiga. Jag tog relä A (som jag trodde var kass) och tryckte in den i "dusch B". Tryckte på knappen och....... länspump B gick igång. Kan någon förklara hur detta hänger ihop? (nu skall det sägas att relä A trilskas lite. Ibland får man trycka på knappen 3-4 gånger innan länspump B startar, men helt dött är det inte. När det satt i dusch A så kunde jag trycka 10-15 ggr på knappen utan något som helst liv från länspumpen) Har aldrig förstått mig på el och detta kan vara en av anledningarna..... ;-)
  3. Mätte på pumpen och den hade inte 12v efter att spolen klickat så frågan är hur mäter jag spolen för att klargöra att den fungerar som den skall?
  4. Och igår när jag skulle få ut vatten så hände det. Man hör ett ”klickljud” efter att man tryckt in knappen men sedan händer ingenting. Några idéer kring vad det kan vara? (säkringen är hel)
  5. Det var som Hybro skrev. Säkring hade gått. Lätt att hitta.
  6. Hej. Jag håller på och byta sanitetsslangar och för att undvika ”spill” stängde jag av alla ventiler som har med toaletten att göra. Även duschlänspumpen visade det sig. När jag ändå fick in lite vatten på durken använde jag länspumpen för att pumpa ut det (glömde att ventilen var stängd). Efter ett par ggr dog pumpen, kom på att ventilen var stängd så öppnade den. Det var rätt mycket tryck uppbyggt i slangen. Finns det någon säkring eller liknande som har gått eller är det bara att införskaffa en ny pump?
  7. Har kråkor på spridarna som skiter ner båten mest varje dag. Hur löser man detta tro? Har funderat på att sätta fast en ”tejpmatta”. Vad tro r ni, kan det funka? några andra idéer??
  8. Har en konstig lukt i båten. Inget man känner när man är där men, efter ett par dagar i båten, när man kommer hem känner man en lukt på kläderna. Frugan tycker det luktar kemikalier, jag tycker (lite långsökt) att det luktar plast fast ändå inte. vi kar inget läckage eller något, vad vi har sett. Vad kan det vara och hur får vi bort det?
  9. Hej, Var införskaffar man papperskort över Europas kuster ned till Medelhavet, A2, 1:50.000 ? Har sökt lite på nätet men inte hittat någon bra site att köpa ifrån. (Holland, Belgien, Norra Frankrike, Norra Spanien, Portugal...)
  10. Hej, Har denna länspump som fungerat kanon tills igår. Var i båten och skulle tömma VV beredaren när jag upptäckte att länspumpen inte startade när vattnet steg "koppen". Testade då att "manuellt" starta pumpen (via vippkontakt på panelen) och pumpen startade som den skulle och pumpade ut vattnet. Känns som om nivåvakten i den slutat att fungera då när "Auto" är inställt så startar det inte. Finns det något jag kan göra, går det att laga, eller är det nyinköp som gäller?
  11. Den testen jag gjorde i hamn var att helt enkelt spola vatten "underifrån" luckan när den var stängd. När det regnar läcker den ej. Kanske läge att göra om testet samt stänga handtagen med en distans så luckan trycker bättre mot tätningslisten. Skall nog testa..... Vet ej varifrån vattnet kom vid testet. Jag var uppe på däck och frugan kollade i förpiken..... Det hon sa var att det läckte.
  12. Hej, Under en tuff segling i somras visade det sig att sängkläderna under förluckan var blöta. Efter test i hamn visade det sig att luckan läckte vi markeringen på bilden. Kan man justera luckan på något sätt eller är det bara att införskaffa ny tätningslist? Tätningen tycks vara "fastskruvad" med lite lister verkar det som. Behöver jag isf skruva av hela luckan, sika samt skruva tillbaka (samt byta täntninglist) eller finns det bättre sätt? Båten är en Jeanneau SO 449 från 2016. IMG_2382.HEIC IMG_2379.HEIC
  13. Well well, det jag avsåg ha hört var själva handtagsstoppet (på utsidan). Nu har ett par av er samt lite mer sökande visat att det bör finnas en bromsskruv på insidan vilket ju låter troligt. Tack för klargörandet, nu skall jag bara byta om till orm och krypa in i luckan för att se hur det ser ut….🤓
  14. Båten (segelbåt) är från 2017 med en Yanmar. Har de samma lösning tro?
  15. Jag får inte ”fast” gasen på vår segelbåt. Efter att framväxeln lagts in och jag börjar gasa behöver jag komma upp i ca 1500 varv (ca. 20 grader) för att reglaget skall sitta. Under 1500 varv hoppar reglaget tillbaka till tomgång. Det ryktas om att det skall sitta en skruv i botten av handtaget som man skall kunna dra åt men kan det verkligen vara orsaken?
  16. Behöver hjälp!! För 2 veckor sedan upptäckte jag vatten framför bogpropellertunneln i främre kabinen, se bild. Det verkar som om jag får ca 0,5 - 1,0 deciliter per 24 timmar. Vattnet är inte salt jämfört med havsvattnet vid provsmakning. (Min fru håller inte med mig, hon smakar salt påstår hon) Vad jag också bör nämna är att jag för 2,5 veckor sedan hade ett enormt internt vattenläckage när jag använde den inbyggda högtryckspumpen för att rengöra däcket (hittade ca 100 liter färskvatten under sängen i främre kabinen. Jag har fyra möjliga orsaker till läckaget nära bogpropellertunneln: 1. Det är "gammalt" vatten från sötvattenincidenten. 2. Det är havsvatten. 3. Det är en blandning av 1 och 2. 4. Det är regnvatten. (Inte troligt eftersom vi inte hade regn senaste veckorna) Vad ska jag göra, några förslag hur man tar reda på den verkliga orsaken? Tack på förhand. Bifogar även en bild på hur bogpropellstunneln är uppbyggd
  17. Tack för ett grymt bra svar. Är det svårt att installera en sådan där grunka? (Inverter)
  18. Hej, Hur tar man lättast reda på hur många watt solpanelen, som sitter på en nyinköpt båt, är på?
  19. Hur stora finns dom tro?
  20. Någon som haft att göra med Göteborgs Båtelektriska? vad var era intryck?
  21. Jo, har pratat med dem men de förstår inte varför positionen "hoppar" så mycket. Det jag grejat med är att jag gjort en större zon för att pss undvika fellarmen. Fast det känns så där....
  22. Nu har den nya kommit och, tyvärr, det första som händer är att den fellarmar. Så min slutsats är, använd inte denna produkt då den inte är att lita på.
×
×
  • Create New...